تبلیغات
geographic - استان آذربایجان غربی


geographicما ناشنوایان باید برای بهبود وضعمان باید مطالعاتمان را بیشتر کنیم

استان آذربایجان غربی [آذربایجان غربی , ]


استان آذربایجان غربی با احتساب دریاچه ارومیه حدود 43660 كیلومتر مربع مساحت دارد . این استان كه در شمال غرب ایران واقع شده  65/2 درصد از مساحت كل كشور را تشكیل می‌دهد .

استان آذربایجان غربی از طرف شمال و شمال شرق با جمهوری آذربایجان و ارمنستان ، از غرب با كشورهای تركیه و عراق ، از جنوب با استان كردستان و از شرق با استان آذربایجان شرقی و زنجان همسایه است .

بر اساس آخرین آمار تقسیمات كشوری این استان دارای 12 شهرستان ، 28 بخش ، 14 شهر ، 103 دهستان و 3227 آبادی دارای سكنه می‌باشد و مركز آن شهر تاریخی ارومیه است .

استان آذربایجان غربی یكی از مناطق كوهستانی كشور است و توپوگرافی متنوع و گسترده‌ای دارد . بر اساس ساختار طبیعی استان ، اكوسیستم‌های ویژه‌ای از تركیب گیاهان در سطوح مختلف پوشش گیاهی در اشكورهای مختلف توپوگرافی به وجود آمده است كه اهم آن‌ها به شكل جنگل‌ها و مراتع خودنمایی میكنند.این استان عمدتاً تحت تاثیر جریان هوای مرطوب اقیانوس اطلس و دریای مدیترانه است ، ولی در برخی از ماه‌های زمستان ، توده هوای سردی از اطراف شمال ، هوای مدیترانه‌ای آن را متاثر كرده و موجب كاهش قابل توجه دما می‌شود .

از نظر تاریخی ، تاریخ باستانی آذربایجان با تاریخ قوم ماد در آمیخته است . قوم ماد پس از مهاجرت به ایران آرام آرام قسمت‌های غربی ایران از جمله آذربایجان را تصرف كردند . مقارن این ایام دولت‌هایی در اطراف ‎آذربایجان وجود داشت كه از آن جمله می‌توان به دولت آشور در شمال بین النهرین ، دولت هیق در آسیای صغیر ، دولت اورارتو در نواحی شمال و شمال غرب ، اقوام كادوسی در شرق و كاسی‌ها در حوالی كوه‌های زاگرس اشاره كرد . بعد از تاسیس دولت ماد ، آذربایجان به ماد كوچك معروف شد و مشتمل بر شهرهای قدیمی همدان ، ری ، اصفهان و كرمانشاه بود . بعد از غلبه اسكندر مقدونی به ایران ، سرداری به نام آتورپات در آذربایجان ظهور كرد و از اشغال آن توسط یونانیان ممانعت به عمل آورد .  از آن به بعد این سرزمین به نام آتورپاتگان معروف شد . آتورپات به پادشاهی رسید و آن ناحیه را مستقل اعلام نمود . حكومت جانشینان آتورپات در آذربایجان در زمان اشكانیان نیز ادامه یافت و این منطقه توانست كماكان استقلال خود را حفظ كند . سر انجام اردشیر بابكان موسس سلسله ساسانی بر حكمرانان آذربایجان استیلا یافت .  نوشته شده توسط علی در دوشنبه 15 فروردین 1384و ساعت 07:04 ق.ظ
ویرایش شده در - و ساعت -

() نظر


وبلاگ من

  ๐ وبلاگ من
  ๐
ایمیل من
    
بایگانی

 نویسندگان

علی (28)


موضوعات

تهران (4)
عکسها (1)
قم (1)
یزد (1)
اردبیل (2)
نوروز (2)
آذربایجان شرقی (1)
آذربایجان غربی (1)
زنجان (1)
قزوین (1)
مرکزی (1)
همدان (1)
یزد (1)
فارس (2)
استان سیستان و بلوچستان (1)
تفرش (1)
استان مازندران (1)
استان اصفهان (1)
استان کرمان (1)
ترکیه (1)
کرمانشاه (1)


 آرشیو

مرداد 1387 (1)
فروردین 1386 (1)
آذر 1385 (1)
شهریور 1385 (1)
تیر 1385 (1)
اردیبهشت 1385 (1)
فروردین 1385 (1)
اسفند 1384 (3)
آبان 1384 (1)
مهر 1384 (3)
خرداد 1384 (2)
اردیبهشت 1384 (4)
فروردین 1384 (2)
اسفند 1383 (7)


صفحات

لینكستان

 ◊ جوك های SMS

 ◊ ضرب المثلهای مشهور ایران

 ◊ دانستنیهای

لینكدونی

آرشیو لینكدونی
جستجو

جستجو در بلاگ


خبرنامه


نظر سنجی


آمار وبلاگ

بازدید های امروز :
بازدید های دیروز :
كل مطالب :
كل نظرها :
كل بازدید ها :
افراد آنلاین : [Online]
ایجاد صفحه : -

قالب توسط :صابر كردستانچی