تبلیغات
geographic - استان آذربایجان غربی


geographicما ناشنوایان باید برای بهبود وضعمان باید مطالعاتمان را بیشتر کنیم

استان آذربایجان غربی [آذربایجان غربی , ]


استان آذربایجان غربی با احتساب دریاچه ارومیه حدود 43660 كیلومتر مربع مساحت دارد . این استان كه در شمال غرب ایران واقع شده  65/2 درصد از مساحت كل كشور را تشكیل می‌دهد .

استان آذربایجان غربی از طرف شمال و شمال شرق با جمهوری آذربایجان و ارمنستان ، از غرب با كشورهای تركیه و عراق ، از جنوب با استان كردستان و از شرق با استان آذربایجان شرقی و زنجان همسایه است .

بر اساس آخرین آمار تقسیمات كشوری این استان دارای 12 شهرستان ، 28 بخش ، 14 شهر ، 103 دهستان و 3227 آبادی دارای سكنه می‌باشد و مركز آن شهر تاریخی ارومیه است .

استان آذربایجان غربی یكی از مناطق كوهستانی كشور است و توپوگرافی متنوع و گسترده‌ای دارد . بر اساس ساختار طبیعی استان ، اكوسیستم‌های ویژه‌ای از تركیب گیاهان در سطوح مختلف پوشش گیاهی در اشكورهای مختلف توپوگرافی به وجود آمده است كه اهم آن‌ها به شكل جنگل‌ها و مراتع خودنمایی میكنند.این استان عمدتاً تحت تاثیر جریان هوای مرطوب اقیانوس اطلس و دریای مدیترانه است ، ولی در برخی از ماه‌های زمستان ، توده هوای سردی از اطراف شمال ، هوای مدیترانه‌ای آن را متاثر كرده و موجب كاهش قابل توجه دما می‌شود .

از نظر تاریخی ، تاریخ باستانی آذربایجان با تاریخ قوم ماد در آمیخته است . قوم ماد پس از مهاجرت به ایران آرام آرام قسمت‌های غربی ایران از جمله آذربایجان را تصرف كردند . مقارن این ایام دولت‌هایی در اطراف ‎آذربایجان وجود داشت كه از آن جمله می‌توان به دولت آشور