تبلیغات
geographic - استان قزوین


geographicما ناشنوایان باید برای بهبود وضعمان باید مطالعاتمان را بیشتر کنیم

استان قزوین [قزوین , ]


<:P:>شهر قزوین تا سال 1375 جزو محدوده سیاسی - اداری استان تهران بود. در این سال , این شهر از استان تهران جدا شد و همراه با شهرستان تاکستان از استان زنجان , به عنوان استان قزوین در تقسیمات کشوری جای گرفت. این استان , براساس آخرین تقسیمات کشوری , دارای 2 شهرستان 10 بخش , 12 شهر , 37 دهستان و 936 آبادی دارای سکنه است و شهرستان های قزوین و تاکستان مجموع شهرستان های آن را تشکیل می دهند.

دیدنیهای استان

 

- دروازه قزوین

هشت دروازه به نامهای دروازه رشت - باغشاه - درب کوشک - تبریز دروازه قدیم تهران - شیخ آباد - امامزاده حسین و خندق بار داشته است امروزه در دروازه درب کوشک و دروازه قدیم تهران باقی مانده است.

 

- بنای کاخ چهل ستون

این عمارت در دوره صفویه یعنی (زمانی که قزوین پایتخت بود) به کلاه فرنگی معروف بوده است. این مکان کاخ شاهی بوده که شاه طهماسب صفوی بنای آن را از روی نقشه یک معمار ترک با شیوه شطرنجی خیلی کوچک ساخته و دارای پنجره های چوبی بسیار ظریف و زیبا می باشد.

 

- مناظر طبیعی رودبار الموت

رودبار الموت که بخشی از دامنه جنوبی رشته کوههای البرز و در شمال شهر قزوین قرار دارد , به سبب بارندگی برف و باران فراوان دارای رودخانه های پرآب و چشمه های گوارا و باغات میوه و مزارع .
سرسبز و دره های مصفا با ییلاقهای تابستانی منطقه ای آرام و طبیعی دلچسب را برای مسافرین آماده کرده است

 

- مسجد النبی

این مسجد از حیث وسعت و عظمت بنا و شیوه ساختمان و استحکام پی ها و حسن سلیقه ای که در ساخت آن به کار گرفته شده است یکی از مهمترین مسجدهای قزوین به شمار می رود. آغاز بنای این مسجد را به دوره صفویه نسبت می دهند. امام چنین

به نظر می رسد که پس از انقراض صفویه , در اثر عدم توجه , به صورت ویرنه ای درآمده و در دوره قاجاریه از نو بازسازی شده است.

 

- دریاچه آوان

در دامنه جنوبی کوه آوان , دریاچه ای قرار دارد که به نام آوان مشهور است. طول و عرض این دریاچه زیبای کوهستانی 500 متر است و در شمال دهکده آوان و در فاصله تقریبی 75 کیلومتری شمال شرقی قزوین واقع شده است. آب این دریاچه از چشمه های درون آن تامین میشود.

 

- پل شاه عباسی

در مسیر جاده ای که از قزوین به طرف بوئین زهرا می رود پلی قرار دارد که در دوره شاه عباس ساخته شده است و فاصله آن تا قزوین 37 کیلومتر است. در حال حاضر , در کنار این پل و به موازات آن پل فلزی جدیدی ساخته شده است و عبور و مرور از آن انجام می شود.

صنایع دستی و سوغاتی ها

صنایع دستی آن عبارتند از , گلیم و جاجیم بافی , قالی بافی (در روستاها) و صنایع ظریف کاری چوبی مانند قاشق سازی شانه تراشی و منبت کاری در شهر سوغات قزوین هم عبارتند از , شیرینی نان برنجی , باقلوا , کشمش , پسته , بادام و گردو.نوشته شده توسط علی در یکشنبه 4 اردیبهشت 1384و ساعت 06:04 ق.ظ
ویرایش شده در - و ساعت -

() نظر


وبلاگ من

  ๐ وبلاگ من
  ๐
ایمیل من
    
بایگانی

 نویسندگان

علی (28)


موضوعات

تهران (4)
عکسها (1)
قم (1)
یزد (1)
اردبیل (2)
نوروز (2)
آذربایجان شرقی (1)
آذربایجان غربی (1)
زنجان (1)
قزوین (1)
مرکزی (1)
همدان (1)
یزد (1)
فارس (2)
استان سیستان و بلوچستان (1)
تفرش (1)
استان مازندران (1)
استان اصفهان (1)
استان کرمان (1)
ترکیه (1)
کرمانشاه (1)


 آرشیو

مرداد 1387 (1)
فروردین 1386 (1)
آذر 1385 (1)
شهریور 1385 (1)
تیر 1385 (1)
اردیبهشت 1385 (1)
فروردین 1385 (1)
اسفند 1384 (3)
آبان 1384 (1)
مهر 1384 (3)
خرداد 1384 (2)
اردیبهشت 1384 (4)
فروردین 1384 (2)
اسفند 1383 (7)


صفحات

لینكستان

 ◊ جوك های SMS

 ◊ ضرب المثلهای مشهور ایران

 ◊ دانستنیهای

لینكدونی

آرشیو لینكدونی
جستجو

جستجو در بلاگ


خبرنامه


نظر سنجی


آمار وبلاگ

بازدید های امروز :
بازدید های دیروز :
كل مطالب :
كل نظرها :
كل بازدید ها :
افراد آنلاین : [Online]
ایجاد صفحه : -

قالب توسط :صابر كردستانچی