تبلیغات
geographic - استان قم


geographicما ناشنوایان باید برای بهبود وضعمان باید مطالعاتمان را بیشتر کنیم

استان قم [قم , ]


<:P:>موقعیت و وسعت , مساحت استان قم 10743 کیلومتر مربع مساحت شهر قم 1/82 کیلومتر مربع ارتفاع از سطح دریا این شهر از شمال به شهر تهران و ساوه از جنوب به دلیجان و کاشان و محلات از شرق به دریاچه نمک به آشتیان و تفرش محدود است

در جنوب استان تهران شمال , استان اصفهان و جنوب غربی استان مرکزی واقع شده است. از مذهبی ترین استان های ایران است.حرم حضرت معصومه(خواهر امام رضا)وجمکران در این شهر واقع است.

 

نامگذاری قم

 

واژه قم معرب كومه است ؛ بدین شرح كه چون سرزمین قم پیش از آن كه به صورت شهر در آید داراى گودال هاى پر آبى بوده و چوپانان گوسفندان خود را براى آشامیدن آب و چرانیدن در سبزه زارهاى اطراف آن گودال ها مى برده اند، به تدریج عده اى از چوپان ها به دلیل توقف طولانى در آن سرزمین ، براى خود مساكن موقتى - كه در فارسى به آن كومه گویند - ساخته اند. این كومه ها كم كم زیاد شده و توسعه پیدا كرد پس از مدتى به صورت ده درآمد و چون آب سرزمین از لحاظ طبیعى براى شهر مناسب بود، به مرور زمان و زیاد شدن سكنه آن ، مبدل به شهر شد؛ ولى به مناسبت مساكن اولیه چوپانان ، نام كومه براى آن باقى ماند. بعد از ظهور اسلام و نفوذ زبان و ادبیات عرب و ایران در یكدیگر، بسیارى از كلمات فارسى تغییر شكل داد و از جمله كوم مبدل به قم گردید........توضیح بیشتر (ادامه مطلب) را کلیک کنید.

 

<:P:>

القاب قم

 

قم از جمله شهرهایى است كه القاب متعدد به آن داده شده است ؛ و این القاب مانند القابى كه به دیگر شهرهاى اسلامى داده اند، مفهوم دینى و مذهبى دارد. آنچه از القاب قم در آثار نویسندگان از دوره مغول به بعد بوده عبارت است از: دارالمؤمنین ، دارالعباده ، دارالمؤحدین ، دارالعلم ، دارمدینه المؤمنین ، بلده المؤمنین ، مدینه المؤمنین ، خاك فرج

 

نام برخی از امامزاده های قم

 

۱- موسى مبرقع (در محله چهل اختران ) 2- شاهزاده احمد قاسم (در محله دروازه قلعه ) 3- شاهزاده جمال الدین (واقع در یك فرسنگى شهر در جاده اراك ) 4- امامزاده هادى و مهدى (واقع در قریه جمكران ) 5- شاهزاده احمد (معروف به امامزاده خاكفرج ) 6- امامزاده على بن جعفر (محله دربهشت ، بیرون دروازه كاشان ) 7- شاهزاده ابراهیم و گنبد سبز (محله دربهشت ، بیرون دروازه كاشان ) 8- امامزاده ابراهیم و شاه محمد (واقع در بخش 2 قم ، پشت راه آهن خط تهران ) 9- امامزاده شاه جعفر (در نزدیكى شاه ابراهیم ) 10- شاهزاده سید على (در خارج از دروازه رى ) 11- شاهزاده احمد (در نزدیكى شاهزاده سید على ) 12- چهار امامزاده ، شامل : شاهزادگان حسن ، حسین ، ابراهیم ، جعفر ، از فرزندان امام زین العابدین (علیه السلام ). (در نزدیكى شاهزاده احمد) 13- شاهزاده طیب و طاهر (واقع در شش كیلومترى جاده سراجه ) 14- امامزاده شاه جعفر غریب (در نزدیكى مسجد جمكران ) 15- امامزاده شاه جمال (نزدیك شاه جعفر غریب ) 16- شاهزاده زید (در نزدیك شاهزاده حمزه ، واقع در خیابان آذر) 17- شاهزاده حمزه (در خیابان آذر، محله اى به همین نام ) 18- امامزاده شاه اسماعیل (در روستاى شاه اسماعیل ) 19- امامزاده اسحاق (بالاى قریه میم ) 20- امامزاده فاضل (در روستاى بیدهند) 21- امامزاده محسن (در روستاى قبادبزن ) 22- امامزاده سكینه خاتون (در روستاى قاسم آباد) 23- شاهزاده هادى (در روستاى وشنوه ) 24- امامزاده نور (در روستاى كرمجگان )(48) برخى از آثار تاریخى قم (49) همان گونه كه بیان شد شهر مقدس قم یكى از شهرهاى تاریخى و داراى قدمت بسیار است . اینك براى نمونه به چند اثر تاریخى ، به صورت فهرست وار اشاره مى شود: 1- بناى گنبد مطهر حضرت فاطمه معصومه علیهاالسلام كه در سال 529 ه .ق ساخته شده و به تدریج بر بناى آن افزوده گردیده است . 2- گنبد على بن جعفر در سال 710 ه .ق . 3- گنبد احمد بن قاسم در 20 محرم سال 708 ه .ق . 4- گنبد حارث بن احمد بن زین العابدین كه به خاكفرج معروف است در اوایل قرن هشتم هجرى . 5- بناى امامزاده جعفر در سال 677 ه .ق . 6- بناى امامزاده ابراهیم كه بیش از 400 سال از تاریخ بناى آن مى گذرد. 7- گنبد موسى مبرقع كه تاریخ بناى آن پیش از قرن هفتم است . 8- بناهاى باغ سبز، مدفن سه برادران در تاریخ 792 ه .ق بنا شده است . 9- بناى آستانه زید بن على در تاریخ 848 ه .ق . 10- بناى گنبد چهل اختران در سال 935 ه .ق . 11- بناى مسجد جامع از بناهاى اواسط قرن هفتم هجرى (البته در تاریخ بنا اختلاف است كه در مبحث مسجد جامع اشاره خواهد شد).

 

نگرشی بر وضعیت قم از اوایل هجرت تا زمان قاجاریه

 

در زمان هارون الرشید، حمزه بن یسع كه یكى از بزرگان قم بود به حضور خلیفه رسید و از او درخواست كرد كه قم را از اصفهان جدا كند و اجازه داده شود نماز جمعه و عیدین در آن انجام یابد. خلیفه تقاضاى او را پذیرفت و بدین گونه قم محل امنى شد براى كسانى كه از خلیفه یا حاكم وحشت داشتند. اولین دسته از عرب ها كه به قم پناهنده شدند، جمعى از اشعریان بودند كه در زمان حكومت حجاج بن یوسف ثقفى در عراق به این شهر روى آوردند. شرح قضیه به طور اجمال این است كه در زمان خلافت عبدالملك مروان ، چون عراق (50) زیاد آشفته بود، عبدالملك ، حجاج را كه مردى بى باك و ستمگر و در عین حال كاردان بود به حكومت آن جا منصوب كرد اعمال ظالمانه حجاج ، معروف است و لازم به توضیح نیست . با این كه او سركشان و مخالفان زا به سخت ترین وجهى مجازات مى كرد باز هم همواره اوقات او صرف زدوخورد با خوارج و كسانى كه از ظلم او به ستوه آمده بودند، مى شد. از حمله كسانى كه بر حجاج خروج كرد و قصد داشت با سپاهى انبوه او را از بین ببرد، عبدالرحمن بن محمد بن اشعث بن قیس بود.وى یكى از سرداران معروف و كارآزموده حجاج بود و مدتى در مشرق ایران از طرف وى فرماندهى سپاه را به عهده داشت ؛ ولى مظالم و خونخوارى هاى حجاج و ناراضیتى مردم عبدالرحمن را وادار به نافرمانى و قیام نمود.خروج عبدالرحمن نزدیك بود حجاج را به كلى درمانده كند. عاقبت ، نفاق عده اى از همراهان ، باعث شكست او در محلى به نام دیرالجماجم و متوارى شدن یارانش گردید. اشعریان از جمله همراهان عبدالرحمن بودند كه پس از شكست او به قم پناهنده شدند.قبل از آمدن اشعریان به قم ، ساكنان اصلى شهر در قلعه اى زندگى مى كردند كه در وسط شهر قرار داشته است . مدت ها بین اشعریان و ساكنان قلعه ، زدوخورد بوده است . نهایتا اشعریان در این مقابله چیره شده و قم را زیر نفوذ خود قرار دادند و به قولى ، اهالى قم با آغوش باز اشعریان را پذیرفتند. در زمان خلافت عباسى - كه بیشتر اوقات ، آل على را تعقیب و شكنجه مى كردند - بسیارى از سادات و فرزندان حضرت على (علیه السلام ) به قم پناه آوردند و از همین موقع عقاید شیعه در اذهان ساكنان قم رسوخ پیدا كرد و به تدریج ، یك شهر شیعه نشین شناخته شد و به همین علت خلفا به این شهر نه توجهى داشته اند و نه نظر مساعدى .

 

جاهای دیدنی

 

- حرم مطهر حضرت معصومه (س)

 

حرم مطهر حضرت معصومه (س) و مسجد مقدس جمکران , در طول سال پذیرای سیل علاقمندان و ارادتمندان اهل بیت (ع) می باشد. این شهر مدفن بیش از 300 امامزاده است. شهر قم به وسیله اتوبان به تهران و سلفچگان و راه آهن به شمال و جنوب و غرب کشور متصل می شود.

 

 

- مسجد مقدس جمکران

 

مساحت استان قم 10743 کیلومتر مربع , مساحت شهر قم 1/82 کیلومتر مربع ارتفاع از سطح دریا 930 متر آب و هوا نیمه بیابانی گرمترین ماه سال تیر ماه با میانگین 31+ درجه سانتیگراد و

سردترین ماه دی ماه با میانگین 4+ درجه سانتیگراد میانگین ریزش باران 140 میلی لیتر در سال , جهت وزش بادهای محلی از جنوب به شمال , دارای 400 هزار هکتار مربع , 60 هکتار پارک جنگلی , معادن نفت گاز , سرب , روی , منگنز , ... نمک گچ , آهک و انواع سنگ تزئینی و کائوان.

 

- ییلاقات قم

 

ییلاقات قم شامل و شنوه - فردو - کرمجگان , بیدهند دستگرد , خاوه - وبربومیم

 

صنایع دستی و سوغاتی ها

 

ظروف سفالین و بدل چینی , فرش ابریشمی , اشیای سنگی - مبلهای منبت کاری شده و استیل و سوغات قم انار , انجیر , سوهان , ظروف سرامیک

 نوشته شده توسط علی در چهارشنبه 19 اسفند 1383و ساعت 09:03 ق.ظ
ویرایش شده در چهارشنبه 19 اسفند 1383 و ساعت 09:03 ق.ظ

() نظر


وبلاگ من

  ๐ وبلاگ من
  ๐
ایمیل من
    
بایگانی

 نویسندگان

علی (28)


موضوعات

تهران (4)
عکسها (1)
قم (1)
یزد (1)
اردبیل (2)
نوروز (2)
آذربایجان شرقی (1)
آذربایجان غربی (1)
زنجان (1)
قزوین (1)
مرکزی (1)
همدان (1)
یزد (1)
فارس (2)
استان سیستان و بلوچستان (1)
تفرش (1)
استان مازندران (1)
استان اصفهان (1)
استان کرمان (1)
ترکیه (1)
کرمانشاه (1)


 آرشیو

مرداد 1387 (1)
فروردین 1386 (1)
آذر 1385 (1)
شهریور 1385 (1)
تیر 1385 (1)
اردیبهشت 1385 (1)
فروردین 1385 (1)
اسفند 1384 (3)
آبان 1384 (1)
مهر 1384 (3)
خرداد 1384 (2)
اردیبهشت 1384 (4)
فروردین 1384 (2)
اسفند 1383 (7)


صفحات

لینكستان

 ◊ جوك های SMS

 ◊ ضرب المثلهای مشهور ایران

 ◊ دانستنیهای

لینكدونی

آرشیو لینكدونی
جستجو

جستجو در بلاگ


خبرنامه


نظر سنجی


آمار وبلاگ

بازدید های امروز :
بازدید های دیروز :
كل مطالب :
كل نظرها :
كل بازدید ها :
افراد آنلاین : [Online]
ایجاد صفحه : -

قالب توسط :صابر كردستانچی