تبلیغات
geographic - استان آذربایجان شرقی


geographicما ناشنوایان باید برای بهبود وضعمان باید مطالعاتمان را بیشتر کنیم

استان آذربایجان شرقی [آذربایجان شرقی , ]


آذربایجان شرقی در گوشه شمال غربی فلات ایـران قرار دارد . رود ارس حدود شمالی آن را بـا جمهوری های آذربایجان ، ارمنستان و ایالت خود مختار نخجوان مشخص می کند . رود قطور و آب های دریاچه ارومیه حدود غربی آنرا تا آذربایجان غربی است . در جنوب ، کشیدگی رشته کوهها و دره ها و جلگه ها و دشت ها موجب پیوستگی توپوگرانیک استان با آذربایجان غربی و زنجان شده است و در مشرق نیز دره و رودخانه دره رود ، کوههای سبــــلان ، چهل روز و گردنه صائین این خط را اردبیل جدا می کند.

این استان دارای ۱۶ شهرستان ، ۴۱ شهر ، ۳۸ بخش ، ۱۳۳دهستان و ۳۱۴۹ آبادی است . شهرستان آن عبارت اند از : اهر ، بستان آباد ، بناب ، تبریز ، سراب ، شبستر ، کلیبر ، مراغه ، مـرند ، میانه ، هریس و هشترود و آذر شهر و اسکو و جلفا و ملکان و مرکز آن تبریز است.

آب و هوای استان به طور کلی سرد و خشک است و وسعت آن ۴۵۴۶۰ کیلو متر مربع است .

جمعیت استان در سال ۱۳۷۵ حدود ۳۳۲۵۵۴۰ کیلو متر مربع ذکر شده است که معادل۸۷/۵% جمعیت کل کشور بود . این استان یکی از قطب های مهم صنعتی کشور محسوب می شود .

استخر صنایع بزرگی چون ماشین سازی و تراکتور سازی سبب شده که این کانون مهم از اهمیت ویژه ای برخوردار شود.

این استان از کانون های مهم صنایع دستی کشور نیز به شمار می رود . قالی بافی ازصنایع دستـی مهم منطقه است. علاوه برآن این استان دارای معادن متعددی مانند شن و ماسه و نمک و ذغال سنگ و ... نیز هست. در ضمن این منطقه،منطقه ای مناسب و مستعدی برای کشاورزی و زراعت هم هست. این استان از مناطق مستعد ، دام پروری ایران هم بشمار می رود.

جاذبه های طبیعی : بندر شرفخانه ، بندر آق گنبد ، بندرحماندو،دریاچه ی قوری گؤل و رود خانه ها و تالاب ها و چشمه هاوجزیره ها و آبشار های متعدد.

سه رشته کوه مهم و اصل کوه های ایران،یعنی البرز ، زاگرس و مــــرکزی در ایـن منطقه بـه هم پیوسته اند . سهند از مهم ترین ارتفاعات استان است.

بنا های تاریخی : کاخ شهر داری تبریز،عمارت ائل کوئلی،بقایای عمــارت ربع رشیدی ، قلعه جمهور ، قلعه ی پشتو ، پل دختر ، خانه مشروطیت و قـــلعه ی ویل ها و بناهای زیاد دیگر .

اماکن باستانی : غار قدمگاه تعدادی گورستان باستانی ، روستای کندوان و پالته ی مصلی و تعـدادی دیگر تپه و سنگ نبشته و بازار و مدرسه و مسجد . از جمله مساجد آن مسجد جامع تبریز ، مسجد کبود و مسجد ارک تبریز است .

یکی از جذاب ترین و مهم ترین اماکن شهر تبریزمقبره الشعراء محله ی سرخاب است که محل دفن ده ها تن از عرفا،دانشمندان و ادیبان نام آور این مرز و بوم است.از مشهور ترین چهره های معاصـر که در مقبره الشعرا غنوده است و محمد حسین شهریار شاعر نامدار معاصر ایران است . شهریار افزون بر دیوان شعر فارسی که در برگزیده ی قالب های گـوناگون شعر به ویژه غزلیات است ، سراینــده ی منظومه ی دلنشین آذری ((حیدر بابا )) است که از جایگاه خاصی در میان آذری‌زبانان و دوستاران شعر و فرهنگ غنی آذری است .

زبان امروز مردم،آذر بایجان،به اعتقاد گروهی از محققان،ازنظر منشأ و پیوستگی تاریخی انشعابی از شاخه ی ترک زبان های آلتائیک است که طی دوران های تاریخی بسیار دور بر جلگه ی وسیع آسیای مرکزی و سواحل رود ینی سئی تسلط داشتند . همراه با حرکت و مهاجرت قبایل ترک و حکومت و اسکان طولانی این قوم ، زبان ترکی تثبیت و گسترش یافت. دامنه ی این زبان از یک سو تا سوریه و بین النهرین و از سوی دیگر تا شبه جزیره ی بالکان و سواحل دریای سیاه وسعت داده شده و زبان تکلم و کتابت ملل و اقوام مختلف گشت .

آثار باستانی

۱- دژ بابک خرمدین

۲- برج خلعت پوشان

۳- ربع رشیدینوشته شده توسط علی در دوشنبه 15 فروردین 1384و ساعت 06:04 ق.ظ
ویرایش شده در - و ساعت -

() نظر


وبلاگ من

  ๐ وبلاگ من
  ๐
ایمیل من
    
بایگانی

 نویسندگان

علی (28)


موضوعات

تهران (4)
عکسها (1)
قم (1)
یزد (1)
اردبیل (2)
نوروز (2)
آذربایجان شرقی (1)
آذربایجان غربی (1)
زنجان (1)
قزوین (1)
مرکزی (1)
همدان (1)
یزد (1)
فارس (2)
استان سیستان و بلوچستان (1)
تفرش (1)
استان مازندران (1)
استان اصفهان (1)
استان کرمان (1)
ترکیه (1)
کرمانشاه (1)


 آرشیو

مرداد 1387 (1)
فروردین 1386 (1)
آذر 1385 (1)
شهریور 1385 (1)
تیر 1385 (1)
اردیبهشت 1385 (1)
فروردین 1385 (1)
اسفند 1384 (3)
آبان 1384 (1)
مهر 1384 (3)
خرداد 1384 (2)
اردیبهشت 1384 (4)
فروردین 1384 (2)
اسفند 1383 (7)


صفحات

لینكستان

 ◊ جوك های SMS

 ◊ ضرب المثلهای مشهور ایران

 ◊ دانستنیهای

لینكدونی

آرشیو لینكدونی
جستجو

جستجو در بلاگ


خبرنامه


نظر سنجی


آمار وبلاگ

بازدید های امروز :
بازدید های دیروز :
كل مطالب :
كل نظرها :
كل بازدید ها :
افراد آنلاین : [Online]
ایجاد صفحه : -

قالب توسط :صابر كردستانچی